Powstanie getta warszawskiego było największym zbrojnym zrywem Żydów w czasie II wojny światowej miało miejsce 19 kwietnia 1943r. To właśnie w Warszawie w 1940 roku powstało getto żydowskie, w którym niemiecka okupacyjna władza umieściła ponad 400 tysięcy polskich Żydów. Getto istniało przez ponad dwa lata, a jego mieszkańcy zostali w końcu zmuszeni do walki z niemieckimi siłami zbrojnymi.

Dziś, 80 lat po wybuchu powstania getta warszawskiego, wciąż pamiętamy o tych tragicznych wydarzeniach. Wielu ludzi w Polsce i na całym świecie organizuje różnego rodzaju inicjatywy, aby upamiętnić ofiary i przypomnieć o tych straszliwych czasach.

W Prudniku wychowawcy z Ochotniczego Hufca Pracy postanowili zorganizować lekcję o powstaniu getta warszawskiego. Uczniowie zostali zaproszeni do wzięcia udziału w zajęciach, na których omówiono historię getta i opowiedziano o ludziach, którzy walczyli w powstaniu.

Jednym z symboli powstania getta warszawskiego są żonkile. Uczestnicy OHP w Prudniku wraz z wychowawcami postanowili zrobić swoje własne żonkile - papierowe kwiaty, które nosili przez cały dzień, aby uczcić pamięć ofiar powstania i wyrazić swoje poparcie dla walki o wolność i godność ludzkiego życia.

Tego dnia w szkole panowała wyjątkowa atmosfera. Uczniowie byli pełni szacunku dla ludzi, którzy walczyli w getcie, podziwiali ich odwagę i determinację. Papierowe żonkile na piersiach uczniów były jak małe symbole pamięci, które przypominały o tym, co wydarzyło się w Warszawie 80 lat temu.

Taka inicjatywa wychowawców GW z Prudnika pokazuje, jak ważne jest przypominanie sobie o naszej historii i o tym, że wolność i godność ludzkiego życia są wartościami, które warto bronić każdego dnia. Dzięki takim akcjom możemy uczyć się odważnych postaw ludzi, którzy walczyli o swoje prawa i o to, co dla naszej cywilizacji jest najważniejsze.

 

Elżbieta Szymańska-Gulowaty

Beata Repich

collage1

 

Źródło:

https://polin.pl/pl/powstanie-w-getcie-warszawskim