Jaki jest najlepszy zawód na świecie? Najlepszy zawód na świecie to taki, który odpowiada konkretnej osobie. W związku z tym pracownicy Młodzieżowego Centrum Kariery w Oleśnie oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Oleśnie zorganizowali w dniu 18 kwietnia 2023 r. wycieczkę zawodoznawczo-rekreacyjną.

Celem wycieczki było poznanie roli zakładów pracy w rozwoju gospodarczym regionu oraz poznanie specyfiki wybranych zawodów, które mają pomóc uczestnikom w wyborze dalszej ścieżki zawodowej.

Młodzież zwiedziła następujące miejsca: Firmę Polaris, Zakład Aktywności Zawodowej, Innowacyjne Centrum Symulacji Medycznej na Uniwersytecie Opolskim,  a na koniec w ramach rekreacji udaliśmy się Muzeum Polskiej Piosenki oraz kręgielni. 

Do Firmy Polaris trafiliśmy dzięki zaproszeniu nas przez Panią Joannę Telega - Material Flow Engineer Supervisor.  Wszystkie cenne informacje o firmie uzyskaliśmy dzięki Panom: Tomaszowi  Pogrzeba – Manufacturing Engineering Manager i Wojciechowi Raczkowskiemu – Manufacturing Engineer. Firma Polaris Polska należy do amerykańskiej grupy Polaris Industries, założonej w 1954 r. w Minnesocie. Firma w Polsce zajmuje się produkcją pojazdów terenowych - są to głównie quady. Polaris Polska w Opolu to pierwsza europejska fabryka firmy. Jako jedyna w Polsce, z fabryki w Opolu wypuszcza gotowy produkt. Są to innowacyjne, wysokiej jakości pojazdy off-road, w tym pojazdy terenowe oraz pojazdy side-by-side, skutery śnieżne, motocykle i napędzane elektrycznie pojazdy drogowe. Młodzież w fabryce mogła poznać różne zawody tj.: lider produkcji, pracownik magazynu, operator linii montażu, inżynier, kierownik, spawacz itp.

Następnie udaliśmy się do Zakładu Aktywności Zawodowej na zaproszenie Pani Karoliny Procajło - Instruktora nauki zawodu. Wiele istotnych informacji w ZAZ uzyskaliśmy od Pana Mieczysława Szmańdy -  Kierownika. Działania podejmowane w Zakładzie Aktywności Zawodowej mają za zadania przygotowanie pracowników niepełnosprawnych do pracy na otwartym rynku pracy. Cele te realizowane są poprzez: specjalistyczne szkolenia i warsztaty z zakresu wykorzystania nowoczesnych technik pracy, staże zawodowe na otwartym rynku pracy, szkolenia w zakresie doradztwa zawodowego i orientacji zawodowej, poszukiwania pracy na otwartym rynku, autoprezentacji i radzenia sobie ze stresem, dostosowanie stanowisk pracy do indywidualnych potrzeb pracowników niepełnosprawnych.

Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na Uniwersytet Opolski na zaproszenie Dyrektor mgr Małgorzata Bergandy-Heretyk i Za-cy Dyrektora mgr Małgorzaty Bolek-Hulackiej zarządzających Biurem Dydaktyki i Spraw Studenckich.

Innowacyjne Centrum Symulacji Medycznej na Uniwersytecie Opolskim zainteresowało naszą młodzież jakością nauczania studentów. Technicy Symulacji medycznej Pan mgr Piotr Kubacki oraz Pan mgr inż. Mateusz Ptak oprowadzali nas po salach z najnowszymi symulatorami.

Dzięki fachowej wiedzy Panów mieliśmy możliwość zobaczyć rąbek tajemnicy symulacji medycznej, poznać szczegóły ich pracy oraz dowiedzieć się wiele ciekawych informacji o sprzęcie i symulatorach, na których działają. Uczestnicy zapoznali się z innowacyjnym i zaawansowanym wyposażeniem centrum. Poznali różne sale symulacyjne wraz z ich przeznaczeniem, zaznajomili się z rolą technika symulacji medycznej w procesie symulacyjnym, a także prezentacją symulatorów, fantomów, trenażerów i wielu innych sprzętów używanych do zajęć w ICSM. Oprócz tego, Panowie starali się również wskazać kierunki rozwoju tej dziedziny, jako nowoczesnej i skutecznej metody kształcenia przyszłej kadry medycznej.

W ramach rekreacji udaliśmy się do Muzeum Polskiej Piosenki. Ekspozycja muzeum przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20 ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Rolę odtwarzacza multimedialnego pełnią tu dwie muzyczne ściany, na których umieszczone są monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami. Każdy zwiedzający uczestnik  otrzymał zestaw: audioprzewodnik i komfortowe słuchawki, co pozwoliło mu indywidualnie zwiedzać wystawę i słuchać wybranych piosenek. Na koniec trafiliśmy do kręgielni, w której wykorzystaliśmy czas bardzo aktywnie.

Młodzież podczas wycieczki poznała cechy i funkcje nowoczesnych zakładów pracy, współdziałanie pracodawców i pracowników oraz wiele nowych ciekawych zawodów. Ze strony naszych uczestników było widać duże zainteresowanie. Dopytywali przedstawicieli firm o ścieżkę edukacyjną oraz możliwości pracy co wiąże się z ich motywacją do lepszych wyników w nauce.

Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom, firmom, a przede wszystkim osobom, które w niesamowicie ciekawy sposób zapoznały nas z różnymi ciekawymi zawodami.

Liczymy na dalszą owocną współpracę.

 

Anna Małek

Ewa Korzeniewska

Aneta Wiatr – Żyta

 

collage1.1

 

collage1