Krawiec jest zawodem z tych bardziej znanych i rozpoznawanych, chociaż pomału już zapominanych. Mistrzów krawiectwa i ich zakłady zastępują teraz wielkie firmy odzieżowe produkujące masowo ubrania.

Jak kojarzy nam się Krawiec ? To zawód znany jako rzemieślniczy. Krawiec, to osoba która głównie zajmuje się szyciem ubrań. W ostatnich latach, przynajmniej lokalnie rozglądając się po rynku pracy można zauważyć, że krawiectwo zaczęło zmieniać swoją pierwotną formę. Punkty usługowe czy też osoby prywatne zajmujące się krawiectwem z pasji, coraz częściej zajmują się jedynie poprawkami, przeróbkami, małymi naprawami odzieży. Bardzo duży rozwój zaobserwować można we wszelkiego rodzaju pracach hand-made oraz kreatywnym krawiectwie. Tutaj prócz znajomości materiałów, dużej precyzji i staranności, zdolnych rąk, wiedzy dotyczącej wykroju, zebrania miary, wyboru i odpowiedniego wykończenia materiałów, potrzebna jest kreatywność osoby tworzącej.

W jednostkach stacjonarnych Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP młodzież ma możliwość kształcić się w zawodzie Krawiec. Zarówno w Namysłowie jak i Oleśnie, do dyspozycji młodzieży są w pełni wyposażone pracownie krawieckie oraz wykwalifikowana kadra, która przekazuje swoją wiedzę.

Wychodząc naprzeciw uczestnikom OHP, nie tylko tym uczącym się w zawodzie Krawiec, Zespół Rozwoju Zawodowego funkcjonujący w OWK OHP ruszył z pierwszymi kreatywnymi warsztatami, których celem jest odczarowanie zawodu krawca.

Pracownicy ZRZ – specjalista ds. rozwoju zawodowego – Małgorzata Błażejowska-Baklarz i doradca EURES – Agnieszka Ryfińska 25 kwietnia przeprowadziły tego typu warsztaty w OSiW Namysłów. Warsztat był podzielony na 2 części - teoretyczną, podczas której prowadzące przybliżyły temat kreatywności i sposobów jak ją wyćwiczyć oraz przedstawiły nowoczesne podejście do zawodu krawca, który niekoniecznie musi iść utartą ścieżką i szyć jedynie proste rzeczy. Młodzież początkowe sceptycznie nastawiona do nowych inicjatyw z upływem czasu zaczęła chętniej angażować się w postawione zadanie. Podczas części praktycznej dała się ponieść wodzom fantazji i uruchomić swoje pokłady kreatywności. Rezultatem warsztatów były stare, ale odświeżone i w rezultacie zupełnie inne ubrania.

Kreatywność to inny sposób myślenia, prowadzący do uzyskania oryginalnych rozwiązań, którego efektem jest stworzenie czegoś nowego – innego – wyróżniającego się. Zespół Rozwoju Zawodowego planuje już kolejne tego typu działania dla kolejnej grupy młodzieży.

Małgorzata Błażejowska-Baklarz

Agnieszka Ryfińska

 

aaak1

aaak3

aaak4

aaak5

aaakol4

aaakola3

aaakolaż2

aaak2