Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustalił 2023 Rokiem Aleksandra Fredry, w związku z przypadającą 20 czerwca 230 rocznicą urodzin artysty.

Uczestnicy Hufca Pracy w Nysie mieli okazję zgłębić wiedzę na temat życia i twórczości poety poprzez realizację spotkań z wychowawcami hufca. W trakcie prowadzonych zajęć oprócz zapoznania się z bogatym życiorysem i dorobkiem najwybitniejszego polskiego komediopisarza, każdy z uczniów mógł się sprawdzić biorąc udział w dyktandzie ortograficznym ,,na wesoło”. ,,Ó” czy ,,u”, ,,rz” może jednak ,,ż” były to dylematy przed , którymi stanął nie tylko główny bohater - Osiołek ale również uczniowie. Niestety Osiołek nie mogąc podjąć decyzji przypłacił to życiem.

Trudny wybór, trudna zgoda:
chwyci owies, żal mu siana, -
chwyci siano, owsa szkoda...

I tak stoi aż do rana,
a od rana do wieczora.
A i nareszcie przyszła pora,
że oślina podczas jadła
z głodu padła

W przeciwieństwie do Osiołka, nasza młodzież dzielnie ,,stawiła czoła” wyborom, biorąc udział w potyczkach ortograficznych. Słuchając tekstu Bajki Aleksandra Fredry ,,Osiołkowi w żłoby dano” w wykonaniu wychowawcy, każdy z uczestników mógł sprawdzić się z reguł pisowni języka polskiego. Nagrodą dla każdego z uczestników dyktanda był słodki upominek. Celem dyktanda, w którym wzięła udział młodzież, było motywowanie jej do nauki języka polskiego poprzez zabawę, do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. Poza tym, forma zajęć stworzyła świetną okazją do dyskusji na temat twórczości naszego wybitnego komediopisarza. Przypomniano wszystkim jego największe utwory - kto z nas nie pamięta?: ,,Paweł i Gaweł” czy ,,Małpa w kąpieli”, wspaniałych komedii ,,Zemsta” czy ,,Śluby panieńskie”. Dzięki ich ,,uniwersalnemu” komizmowi dzieła te zyskały charakter ponadczasowy. Do dzisiaj znane są wszystkim cytaty uwidaczniające ludzkie przywary, które są nadal aktualne i występują w międzyludzkich relacjach niezależnie od czasów i zwyczajówtakie.

- Wolność Tomku w swoim domku”/ Paweł i Gaweł

-„Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”/ Zemsta

-„Nie ma co czekać, trzeba uciekać”/ Małpa w kąpieli

-„Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”/ Zemsta

-„Z tej powiastki morał w tym sposobie, jak ty komu, tak on tobie”/ Paweł i Gaweł

 

Barbara Czepiel

AAIMG 20230606 191521