„Aktywni górą!” to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, I Oś Priorytetowa POWER, którego wnioskodawcą była Komenda Główna OHP. Projekt objął wsparciem 1500 podopiecznych na terenie całej Polski w okresie od  01.10.2022 r. do 31.10.2023 r., a jego nadrzędnym celem było poprawa sytuacji uczestników poprzez uzyskanie kwalifikacji i kompetencji ważnych na rynku pracy poprzez  objęcie młodzieży wsparciem z wielu dziedzin potrzebnych do pomyślnego funkcjonowania w społeczeństwie oraz na rynku pracy.

W Opolskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w projekcie wzięło udział 50 uczestników pod pieczą kadry z Młodzieżowych Centrów Kariery z Brzegu, Głubczyc, Kędzierzyna-Koźla, Nysy i Olesna. W ramach projektu zostało zorganizowane indywidualne poradnictwo zawodowe z doradcami zawodowymi, podczas którego opracowany został Indywidualny Plan Działania oraz odbyła się diagnoza kompetencji społecznych przeprowadzona przez psychologa, mająca na celu dobór poszczególnych form wsparcia przy uwzględnieniu zdiagnozowanych potrzeb  dla każdego z uczestników.  Następnie zostały zorganizowane szkolenia z zakresu umiejętności i kompetencji społecznych w danym zawodzie zgodnie z klasyfikacją ESCO – European Skills/Competences, Qualifications and Occupations umożliwiające uczestnikom rozpoczynającym swoją drogę zawodową radzenie sobie w różnych sytuacjach na rynku pracy­, pt.: "Automotywacja i radzenie sobie ze stresem", a także „Zrozumieć emocje - w jaki sposób inteligencja emocjonalna i efektywna komunikacja interpersonalna pomagają w budowaniu relacji osobistych i zawodowych – z uwzględnieniem nieoczekiwanych zmian”, jak również „Asertywność - trening budowania profesjonalnej postawy w sytuacjach zawodowych i pewności siebie w sytuacjach prywatnych”, a także „Trudne sytuacje i kreatywne rozwiązywanie problemów”.

 

W projekcie odbyły się również kursy prowadzące do uzyskania dodatkowych umiejętności i kwalifikacji, w tym kwalifikacji zawodowych, tj. kurs prawa jazdy kat. B i T, kurs pn.: "Magazynier z obsługą wózka widłowego i kasy fiskalnej” oraz „Podstawowy kurs komputerowy”. Uczestnicy projektu mieli również możliwość uczestnictwa w warsztatach kreowania wizerunku profesjonalnego pracownika z usługą stylisty, metamorfozą i zakupem ubioru, indywidualnie dobranym dla każdego z nich. Zajęcia miały na celu zwiększenie samooceny i nauczenie naszej młodzieży sposobów jak najlepszej autoprezentacji. Na koniec działań w projekcie młodzież uczestniczyła ponownie w diagnozie kompetencji społecznych przeprowadzonej przez psychologa, który dokonał podsumowania nabytych kompetencji.  Przez cały okres uczestnictwa w projekcie młodzież została objęta dodatkowym wsparciem opiekuńczo-wychowawczym przez naszą kadrę. Wychowawcy realizowali z młodzieżą przypisane elementy procesu weryfikacji i walidacji kompetencji społecznych uzyskanych dzięki wsparciu w ramach projektu zgodnie z koncepcją MRiPS i wspólnie z młodzieżą pomagali w dokonaniu samooceny, a następnie dokonali oceny zbiorczej uczestników celem potwierdzenia nabycia przez nich kompetencji społecznych.

 

Wszystkie przeprowadzone działania w projekcie „Aktywni górą!” były dla uczestników całkowicie bezpłatne, a udział w nich był dobrowolny. Młodzież w trakcie trwania projektu otrzymywała stypendium szkoleniowe, miała możliwość uzyskać zwrot kosztów dojazdów na zajęcia oraz była objęta ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Po każdym zakończonym działaniu uczestnicy otrzymywali certyfikaty udziału w przeprowadzonych kursach i szkoleniach.

 

Dzięki udziałowi w projekcie młodzież zyskała szereg kompetencji zawodowych, społecznych i osobistych, a także zdobyła nowe kwalifikacje zawodowe, dzięki czemu mają teraz większe szanse znaleźć wymarzoną pracę na lokalnym, regionalnym i europejskim rynku pracy. Realizacja projektu przyczyniła się do płynnego przejścia ze sfery edukacji do sfery zawodowej naszych uczestników oraz zdobycia przez nich szeregu umiejętności, które są dziś poszukiwane przez lokalnych pracodawców na rynku pracy. Wartość projektu na cały kraj wyniosła łącznie 15 999 984,00 zł, a na działania projektowe w OWK OHP przeznaczona została kwota w wysokości 460 435,00 zł.

 

Małgorzata Machelska

Agata Szpak

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Obraz1

 

4 kolaż

 

3 kolaż

 

 

2 kolaż

 

1 kolaż