Wizyta studyjna w najprostszym ujęciu to odwiedziny w organizacji, instytucji lub miejscu, które chcemy bliżej poznać, by zrozumieć jej sposób funkcjonowania oraz ofertę. Jest to idealna okazja do skonfrontowania stereotypów oraz naszych wyobrażeń o firmie i zawodzie z rzeczywistością. Młodzieżowe Centrum Kariery w Kluczborku w dniu 25.10.2023r. zorganizowało kolejną taką wizytę dla uczestników z grupy wychowawczej w Kluczborku, uczniów o profilu mechanicznym z Zespołu Szkół Nr 2.

Tym razem odwiedziliśmy firmę Polaris Industries oraz Global Steering Systems Europe. Obie firmy mieszczą się w Opolu. Firma Polaris w Opolu jest koncernem, który specjalizuje się w produkcji quadów i motocykli. Istnieje od 2014 roku i produkuje pojazdy offroad typu ATV (all-terrain-vehicle) oraz SxS (side by side). Od 2019 roku zakład poszerzył swoją działalność produkcyjną o produkcję motocykli marki INDIAN. Wizyta studyjna rozpoczęła się od krótkiej prelekcji na temat zasad bezpiecznego poruszania się po zakładzie pracy oraz omówienia profilu działalności firmy. Następnie Pani dyrektor działu produkcji oprowadziła nas po produkcji. Swoją wizytę rozpoczęliśmy od działu spawalni oraz lakierni. Młodzież miała okazje zobaczyć na własne oczy jak wygląda proces produkcji pojazdów, obejrzeć maszyny na liniach montażowych, zapoznać się ze sposobami składowania. Na wszystkich uczestnikach wycieczki, ogromne wrażenie wywarł efekt końcowy – czyli to jak wyglądają gotowe quady i motocykle, które wkrótce trafiają do sprzedaży.

Kolejną firmą jaką mieliśmy okazję zwiedzić tego dnia, była to firma Global Steering Systems Europe. Zakład ten zajmuje się produkcją wałka pośredniego do układu kierowniczego, opartego na nowoczesnej technologii. Do jej klientów należą takie marki jak Ford czy Fiat. Firma istnieje w Opolu od 2016 roku i zatrudnia 100 osób. Swoją centralę ma w Stanach Zjednoczonych, a zakłady produkcyjne są także w Chinach oraz Brazylii. Podczas zwiedzania uczestnicy zostali podzieleni na dwa zespoły. Pierwszy zespół zapoznawał się z prezentacją, drugi w tym czasie przeszedł do zwiedzania linii produkcyjnej oraz działu badawczo rozwojowego, który jest istotnym czynnikiem napędzającym rozwój firmy. Uczestnicy z zaciekawieniem przyglądali się wykonywanym czynnością i chętnie zadawali pytania przedstawicielowi firmie. Wizyta studyjna miała dużą wartość edukacyjną dla młodzieży. Pokazała jej jakie czynności wykonuje się na poszczególnych stanowiskach pracy oraz była doskonałą okazją do zapoznania się z warsztatem pracy bezpośrednio w środowisku pracy. Wszystkim pracownikom i dyrekcji zaangażowanym w organizacje naszej wycieczki serdecznie dziękujemy.

 

Małgorzata Biczysko

 

11