Zdrowe nawyki w swoim życiu może wprowadzić każdy bez względu na wiek. Kierowani taką myślą wolontariusze, a jednocześnie uczestnicy z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Namysłowie zorganizowali w ramach Korpusu Solidarności, promującego przede wszystkim długoterminowy wolontariat szereg spotkań warsztatowych chcąc pokazać innym zapracowanym wolontariuszom, jak zadbać o siebie, aby później umieć zadbać o innych. Na spotkania zostali zaproszeni seniorzy z Dziennego Domu Senior+, dzięki czemu międzypokoleniowe spotkania miały również charakter integracyjny.

 

Intensywny trzydniowy cykl warsztatowy rozpoczął się 24 października zajęciami ze specjalistą w zakresie zdrowego odżywiania, w trakcie których zostały omówione zagadnienia dot. regularnego spożywania posiłków, komponowania dań, w których znajdują się owoce i warzywa. Zostały omówione kolejno owoce i warzywa pod kątem witaminowym, które w okresie jesienno-zimowym muszą być dostarczane naszym organizmom. W trakcie warsztatów uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak i z czego można komponować zdrowe soki – smoothie oraz sałatki, które mogą być zdrowym odpowiednikiem szybkiego jedzenia typu fast food. Każdy z uczestników spróbował przygotowanych posiłków, dzięki czemu chwilę później mógł stworzyć taką przekąskę, aby dostarczyć sobie, jak największej ilości witamin. Chwilę po warsztatach kulinarnych, mogliśmy usłyszeć, jak takie komponowanie zdrowych przekąsek może być czynnikiem do założenia własnej działalności gospodarczej, o czym opowiedziała nam Pani Agnieszka Piotrowicz - doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Namysłowie. W trakcie spotkania zostały omówione mocne i słabe strony założenia swojej własnej firmy, w uwzględnieniem informacji zdobytych podczas warsztatów kulinarnych – zdrowe soki i sałatki to pomysł na biznes. Żyjąc coraz szybciej, coraz częściej sięgamy po gotowe jedzenie, dlatego tworzenie gotowych smoothie i sałatek na wynos mogą szansą na gotowe posiłki i otwarcie własnego lokalu z gotowymi przekąskami.

 

Drugi dzień warsztatów to dzień sportowo-integracyjny. Zdrowe nawyki to nie tylko zdrowe odżywianie, ale także aktywność ruchowa. Pani Małgorzata Nowakowska przeprowadziła zajęcia sportowe mające na celu zmotywowanie nas do aktywności fizycznej. W zajęciach brały udział osoby w różnym wieku, dzięki czemu mogliśmy się również zintegrować i wzajemnie zmobilizować.

 

Trzeci dzień to dzień samodzielności i budowania pewności siebie – chcąc pobudzić uczestników do tworzenia swoich własnych smoothie i sałatek według własnych pomysłów działaliśmy wspólnie podczas warsztatów kulinarnych w grupach mieszanych – starsi z młodszymi, tak aby włączając społeczność lokalną budować integrację międzypokoleniową. Spotkanie zakończyło się zajęciami z doradcą zawodowym, w trakcie których zostało omówione „ABC przedsiębiorczości”. Na koniec wspólnie w ramach ewaluacji omówiliśmy przebieg cyklu trzydniowych warsztatów oraz sprawdziliśmy stopień realizacji naszych założonych celów – w tym szerzenie idei wolontariatu.

 

W trakcie wszystkich zajęć uczestnicy spotkań otrzymali szereg informacji, jak można działać w ramach długoterminowego wolontariatu na rzecz społeczności lokalnej, tym samym promując Korpus Solidarności, który wspiera wolontariuszy w ich działaniach. Spotkania miały również charakter wymiany dobrych praktyk między wolontariuszami i uczestnikami OHP, którzy również podejmują szereg inicjatyw społecznych, mających znamiona wolontariatu. Wspólne warsztaty to również spotkania z seniorami, których zaprosiliśmy do wszystkich działań, a którzy chętnie podjęli nasze zaproszenie i włączyli się w naszą inicjatywę. Dzięki działaniom wiemy już jak małymi kroczkami wprowadzać zdrowe nawyki do swojej codzienności, a dzięki zdobytej wiedzy o wolontariacie możemy dalej podejmować takie działania na rzecz drugiego człowieka.

 

 

Działania sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków "Korpus Solidarności -
Rządowy Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030".

 

 

Agata Szpak

 

collage

 

collage.2jpg

 

collag3e

collage4

 

logo