Uczestnicy Hufca Pracy w Nysie, zarówno uczący się w Szkole Branżowej I Stopnia, jak i w Szkole Podstawowej, pomimo młodego wieku i obowiązkowej edukacji, ucząc się przyszłego zawodu, są aktywnymi uczestnikami rynku pracy. Każdy z naszych podopiecznych pracuje w ramach przygotowania zawodowego u lokalnych pracodawców. Każdy też jest członkiem rodziny. Zdarza się, że zachodzi potrzeba, aby zaopiekować się młodszym rodzeństwem, a i są przypadki, kiedy młoda osoba posiada już własne potomstwo.

Jak godzić edukację i pracę z życiem rodzinnym? Jak uzyskać balans w życiu, dobrze zarządzać swoim czasem w indywidualnych i często specyficznych sytuacjach, ściśle związanych z systemem wartości oraz wzorcami rodzinnymi? O tym mowa była w trakcie warsztatów zorganizowanych i przeprowadzonych przez kadrę Młodzieżowe Centrum Kariery w Nysie.

Pani Magdalena Wajdzik - doradca zawodowy w pierwszej części wydarzenia przedstawiła młodzieży zagadnienia związane z rolami i obowiązkami kobiet i mężczyzn w kontekście płci kulturowej, podziałem prac domowych w polskiej rodzinie oraz specjalizacji pracy kobiet i mężczyzn – podziale obowiązków związanych z pracą, gdzie osoba efektywniejsza w pracy w gospodarstwie domowym wykonuje w nim całą pracę, a osoba efektywniejsza na rynku pracy angażuje się zarobkowo, poza gospodarstwem domowym. Przedstawione zostały też modele związków w kontekście godzenia ról zawodowych i rodzinnych oraz mity wynikające z kontraktów płci, jak: „…Kobiety nie muszą pracować, ponieważ mężowie na nie zarabiają…”, „…Kobiety zabierają pracę mężczyznom…” czy „Kobiety są mniej rzetelnymi pracownikami i są częściej nieobecne w pracy…”

Pani Joanna Taramina - pośrednik pracy przedstawiła elastyczne formy zatrudnienia oraz uprawnienia związane z rodzicielstwem i zakazem dyskryminacji, wynikającym z Kodeksu Pracy. Omówione zostały zagadnienia rozwiązań prawnych i instytucjonalnych, ułatwiających godzenie ról zawodowych i rodzinnych oraz stereotypy, z którymi wciąż spotykają się osoby powracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka.

Chętni uczniowie wykonali test „Work – life balance”, dostępny na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - https://rodzinaipraca.gov.pl/sprawdz-swoj-work-life-balance/, z wyników którego mogli wyciągnąć refleksje nad swoją równowagą pomiędzy pracą, a życiem prywatnym, zarządzaniem stresem, higieną i organizacją pracy własnej, asertywnością i systemem pracy w swoim zespole, którego są częścią.

Wszystkim naszym uczestnikom życzymy znalezienia właściwego balansu i równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, zarówno w czasie przygotowania do wejścia na rynek pracy, jak i po wejściu do „dorosłego życia zawodowego”.     

Joanna Taramina

collage

collag1e

 

collag2e

colla3ge