Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, pełen ciepła i radości, gdy domy wypełniają się aromatem korzennej przyprawy, a piekarniki pracują na pełnych obrotach. Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Oleśnie chcąc się przygotoeać do Świąt Bożego Narodzenia podjeła szereg różnych działań.

Jedną z najukochańszych tradycji tego magicznego okresu, a którą chcieli kontynuować nasi uczestnicy jest pieczenie pierników. To nie tylko wyrabianie ciasta i wkładanie foremek do piekarnika, ale to także sztuka dekorowania. Barwne lukry, posypki, cukrowe ozdoby - wszystko to pozwala na wyrażenie kreatywności i indywidualnego stylu. Każdy piernik staje się małym dziełem sztuki, a wspólne zdobienie może być wspaniałym pretekstem do rozmów i śmiechu. Wypiek ten to nie tylko deser, to symboliczne połączenie smaku i tradycji, które przenosi nas z codziennej rzeczywistości do krainy świątecznej magii. Każdy kęs przenosi nas w czasie, przywołując wspomnienia z dzieciństwa i atmosferę magicznych świąt. Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Oleśnie również postanowiła upiec pierniki w ramach zajęć z koła technik relaksu oraz pod czujnym okiem Pani instruktor praktycznej nauki zawodu w zawodzie kucharz. Nie była to pierwsza tego typu inicjatywa i jesteśmy przekonani, że nie ostatnia. Uczestnikom pieczenie pierników sprawiło wiele radości, ale największą przyjemnością okazało się dekorowanie tych przysmaków świątecznych. Warto docenić tę tradycję, pielęgnować ją i przekazywać kolejnym pokoleniom. Pieczenie pierników to nie tylko smak, to również historia, wspomnienia i miłość, które można poczuć w każdym kawałku tego świątecznego smakołyku.

Kolejną ciekawą tradycją jest tworzenie różnego rodzaju ozdób świątecznych. Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia warto spędzić własnie na tworzeniu własnych dekoracji. To miłe i kreatywne zajęcie. Jedną z prostszych ozdób świątecznych do zrobienia jest choinka. Oryginalne choinki wykonuje się z desek, szyszek czy drutu. Dlaczego by więc nie wykorzystać makaronu? Choinka z makaronu kokardki (lub innego), wzbogacona o eleganckie drobiazgi, będzie oryginalną dekoracją na Boże Narodzenie. W dodatku wykonamy ją samodzielnie i tanim kosztem. Do zrobienia w domu choinki z makaronu najlepiej wykorzystać taki makaron, którego elementy dadzą się łatwo przykleić do styropianowego lub kartonowego stożka. Polecamy kokardki, muszelki, rurki czy różnego rodzaju świderki. Nadadzą się również zakręcone na różne sposoby kolanka. Młodzież przebywająca w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Oleśnie na zajęciach plastycznych postanowiła zrobić właśnie takie choinki w różnych wielkościach. Było to zajęcie niewymagające dużych umiejętności plastycznych, a jedynie dużo cierpliwości, ponieważ przyklejanie makaronu do makaronu wymaga poświęcenia dużo czasu. Całość została pomalowana na złoty kolor. Do dekoracji przygotowanych choinek młodzież użyła koralików i kolorowych wstążek. Efekty prac widać na poniższych zdjęciach.

Dominika Gajdecka

Aneta Majkut

 

coll1age

 

collage

 

colla2ge

 

collag1e