Twórczość Adama Mickiewicza wywarła trwały wpływ na polską kulturę: na świadomość zbiorową, literaturę i sztukę. Przez dwa wieki była stałym elementem edukacji literackiej  i wychowania patriotycznego.

Jego poezja oddziaływała na język i wyobraźnię, znalazła nawet miejsce w mowie potocznej. Literatura XIX i XX wieku pełna jest metafor, cytatów i aluzji do dzieł Mickiewicza. Inspirował m.in. takich twórców, jak Juliusz Słowacki, Bolesław Prus, Stanisław Wyspiański, Stefan Żeromski. Do dziś nawiązują do niego współcześni poeci, jak np. Czesław Miłosz czy Tadeusz Różewicz.

Chcąc uczcić 225 rocznicę śmierci poety przypadającą dnia 24 grudnia b.r. oraz przybliżyć uczestnikom postać Narodowego Wieszcza, wychowawcy Grupy Wychowaczej w Prudniku przeprowadzili cykl pogadanek dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza, w który zaangażowali młodzież OHP.  Uczestnicy byli zaangażowani w wyszukiwanie potrzebnych informacji z różnych źródeł, aby finalnie wspólnie stworzyć plakat dotyczący życia i twórczości poety. Dzięki takiemu przedsięwzięciu młodzież miała możliwość pogłębić i utrwalić wiadomości związane z życiem i twórczością Adama Mickiewicza, który swoimi dziełami wpłynął na kulturę i społeczeństwo polskie.

Małgorzata Tyrpuła

 

Link źródłowy:

https://kazanow.schoolpage.pl/4247/

aa20231207 125429

aa20231207 125808

aa20231207 132507