17 czerwca br. uczestnicy Hufca Pracy w Opolu spotkali się, żeby dyskutować o sztuce i analizować dzieła wielkich malarzy, takich jak: Mikołaj Ciurlionis, Ferdynard Ruszczyc, Anna Krepsztul i innych, których twórczość jest bezpośrednio utożsamiana z Polską i Litwą. Jest to ściśle związane z tym, że młodzież uczestniczy w międzynarodowym projekcie „Artystyczny obraz Polski i Litwy”, sfinansowanym ze środków Polsko - Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Projekt pozwoli młodzieży poprzez wspólne artystyczne warsztaty polsko-litewskie poznać bliżej życie i twórczość artystów, których dorobek jest uniwersalny dla obu krajów, ale przede wszystkim poznać tajniki techniki fotograficznej i malarskiej. Zainspirowani malarstwem i fotografią poprzez portrety, krajobrazy młodzi Polacy i Litwini będą też szukać w sobie nawzajem polskiej i litewskiej tożsamości.

hpopole4444      hpopole1


Opolska młodzież podczas spotkania omówiła sprawę przyjazdu uczniów Gimnazjum im Stanisława Moniuszki w Kowalczukach, którzy już niebawem pojawią się w Opolu. Uczestnicy chętnie się dzielili zadaniami i omawiali wspólne działania. Do takich niewątpliwie należy opracowanie wzoru kształtu graficznego do wydruku na koszulkach dzięki, którym młodzież będzie promować projekt i Polsko – Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży. Kolejnym zagadnieniem spotkania było stworzenie gry miejskiej, którą uczestnicy projektu planują aktywnie przeprowadzić w grupach mieszanych narodowo na terenie miasta Opola w czasie trwania wymiany polsko-litewskiej w dniach od 01.07 do 07.07.2019r. Grupa uczestników Hufca Pracy w Opolu przeanalizowała szczegółowo harmonogram wspólnych działań, w tym zebrała pomysły na przeprowadzenie spaceru po litewskich śladach w Krakowie z wykorzystaniem opracowania „Litewski Kraków” autorstwa dr Kamila Peceli.


Ciekawym elementem działań przygotowawczych było stworzenie szablonów postaci człowieka na których polska i litewska grupa będzie mogła umieścić wpisy ze stereotypami, z którymi dane narodowości są kojarzone, a następnie porównać i wyciągnąć wnioski na temat prawdziwego obrazu Litwina i Polaka.

 

hpopole3333
Młodzież zainspirowana poszukiwaniem wiedzy tematycznej w okresie przygotowawczym (indywidulane poszukiwania internetowe, zebranie wycinków z prasy na temat polskiej i litewskiej sztuki, zakup albumów, gry memory) będzie podczas wspólnych działań szukać wspólnego języka z litewskimi rówieśnikami poprzez sztukę malarską ponadczasową i ponadnarodową, tworzącą płaszczyznę dla rozwijania współpracy międzynarodowej. Uczestnicy projektu poznają techniki sztuki fotograficznej i malarskiej, dzięki aktywnemu uczestnictwu w warsztatach i zajęciom z instruktorami, a ukoronowaniem wspólnej pracy młodzieży będzie wernisaż prac malarskich wykonanych podczas działań projektowych z udziałem społeczności miasta Opola a także stworzenie Polsko-litewskiego Katalogu sztuki, który zostanie wydany na etapie upowszechniania rezultatów projektu.


Robert Mielcarek


Projekt został sfinansowany ze środków Polsko - Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji MEN

logoPL LT prawa              men lewe z godłem