20 sierpnia zakończyły się 12 dniowe polsko-litewskie warsztaty- działania w ramach projektu pt. „Jedność w różnorodności – medialnie, kulinarnie, europejsko!”, współfinansowanego z programu Unii Europejskiej Erasmus+.


W projekcie wzięła młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy w Namysłowie oraz innych jednostek terenowych OHP i młodzież ze szkół miasta Alytus na Litwie.
Jego głównym celem było propagowanie zdrowego odżywiania oraz edukacja prozdrowotna z naciskiem, jak zdrowo się odżywiać i wyeliminować jedzenie typu fast food.


Podczas 12- dniowego spotkania w Namysłowie polscy i litewscy rówieśnicy przedstawili analizę ankiet żywieniowych, które przeprowadzili w swoich szkołach na etapie przygotowania projektu wśród uczniów badając temat odżywiania się współczesnego pokolenia, przeanalizowali co sami jedzą na co dzień, zastanawiali się czy zachowane tradycje żywieniowe w każdym z krajów są zdrowe i szukali alternatywy na zdrowe odżywianie się.


W trakcie wymiany młodzież Polski i Litwy miała możliwość uczestniczenia w wielu zajęciach warsztatowych, które poszerzały ich wiedzę i pomagały szlifować praktyczne umiejętności w dziedzinie ogólnie pojętych kulinariów.


Z dietetykiem wspólnie opracowali żywieniową piramidę zdrowia i zbilansowane przykłady diet oraz poznali zasady savoir vivru tj. nakrywania do stołu i serwowania dań.

1111

Niezwykle ciekawymi i twórczymi były zajęcia z instruktorem carvingu, z którym nauczyli się sztuki tworzenia dekoracji z owoców i warzyw.

333
Wszelkie działania kulinarne podczas spotkania młodzież chciała ukazać w sposób medialny, rozpracowując technikę fotograficzną i filmową, aby wspólnie stworzyć film instruktażowy promujący zdrowe gotowanie.


Dzięki praktycznym zajęciom z fotografem, który udostępnił swój profesjonalny sprzęt, młodzież zaznajomiła się z techniką fotografowania potraw, które przyrządzali każdego dnia, a także jak zaaranżować studio do filmowania (ustawienie światła, sposób ujęcia, zaciemnienie itd.)Wiedzę tę uzupełniła blogerka kulinarna, znana z propagowania zdrowego stylu życia, która podzieliła się umiejętnościami tworzenia i obróbki graficznej filmu, korzystania ze stron społecznościowych jak Instagram itp. a także udzieliła wskazówek jak stworzyć taki film, aby był ciekawy i cieszył jak popularnością odbiorców.

444
Wiedzę na temat polskich i regionalnych tradycji kulinarnych młodzież zdobywała podczas wycieczek edukacyjnych, w tym do Wrocławia, gdzie poznawali kuchnię polską, dolnośląską, niemiecką i kresową, a podążając trasą przygotowaną przez Litwinów udali się do jednej z najstarszych restauracji w Polsce, w której mogli poznać również tajniki nakrywania do stołu.


Podczas wycieczki do Zakopanego uczestnicy wzięli aktywny udział w warsztatach wyrobu oscypka, produktu wpisanego na Listę Europejskiego Dziedzictwa Kulinarnego jako polskiego produktu regionalnego.

666
W Biskupinie młodzież poznała życie pradawnej osady i tradycyjne potrawy średniowiecza a podczas warsztatów p.n. „Garnek na wynos” próbowali swoich sił lepieniu garnków z gliny. Młodzież przyjrzała się tradycyjnym i współczesnym trendom dekoracji stołu oraz poznała tradycyjne i współczesne zdobnictwo naczyń.

W Michalicach młodzież poznała ascetyczny wystrój stołu na wizerunku „Wieczerzy w Emaus”, i porównywała go z bogato zastawionym stołem na obrazach Caravaggio z epoki baroku.


Przy pomocy pań ze Stowarzyszenia ”Opolskie Dziouchy” uczestnicy projektu wykonali ceramiczne kubki z napisami i opolskimi wzorami, ukazując przy tym swój talent malarski.

5555


A na biesiadzie letniej podsumowującej wspólne polsko-litewskie działania w ramach projektu młodzież prezentowała „jedność w różnorodności”: serwowała gościom przygotowane przez siebie potrawy, prezentowała naczynia i dekoracje stołu, a także przygotowała wspólny stół biesiadny przy którym zasiedli przedstawiciele różnych środowisk. Był pokaz filmu, wystawa fotograficzna z działań. Nie zabrakło też biesiadnej oprawy -narodowych tańców Polski i Litwy oraz integracyjnej belgijki wykonanych wspólnie przez wszystkich uczestników projektu.

777           888


Po zakończonych działaniach młodzież rozstała się w przyjaznych stosunkach z obietnicą opracowania wspólnie kolejnego projektu.



Małgorzata Krawczyk, Agata Szpak

 

EU flag Erasmus vect POS                         ohp