W minionym tygodniu w Izbie Regionalnej w Namysłowie odbył się wernisaż wystawy przygotowany przez uczestników OHP, biorących udział w projekcie „Jedność w różnorodności - medialnie, kulinarnie, europejsko!”, współfinansowanym w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Wystawa prezentuje efekty pracy młodzieży podczas polsko-litewskich warsztatów kulinarno-medialnych zorganizowanych w Namysłowie w terminie 09.08.-20.08.2019r. w ramach wyżej wymienionego projektu. Podczas wystawy wśród gości byli obecni pracownicy Izby, mieszkańcy miasta oraz uczestnicy OHP wraz z kadrą opiekuńczą. Uczestnicy biorący udział w projekcie przygotowali podczas wernisażu zdrowy poczęstunek, skupiając się na promowaniu zdrowej żywności oraz dzielili się wiedzą o zdrowym stylu życia i opowiadali o umiejętnościach, które zdobyli podczas działań projektowych. Głównym celem projektu było rozpowszechnianie idei zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia.

aNr 2           aNr 3

Uczestnicy przygotowując się do wymiany opracowali i przeprowadzili wśród uczniów w szkołach średnich w Polsce i na Litwie ankiety, dzięki którym dowiedzieli się wiele o nawykach żywieniowych młodych osób. Skłoniło ich to do wnikliwej analizy i w rezultacie potrzeby promowania zdrowego stylu życia.

Dzięki uczestnictwu w projekcie młodzież polska i litewska mogła się lepiej poznać i zintegrować, przełamać wzajemne stereotypy oraz poznać podstawy swoich rodzimych języków ojczystych oraz doskonaląc słownictwo w języku angielskim. Uczestnicy projektu nie tylko nabyli wiedzę o europejskiej kulturze kulinarnej, polskim i litewskim wkładzie w europejskie dziedzictwo kulinarne, ale też opanowali wiele praktycznych umiejętności związanych z gastronomią: poznali kuchnię od środka, dzięki czemu dowiedzieli się, jak wybierać produkty i jak przygotowywać posiłki, aby były smaczne, tanie i zdrowe. Ponadto tworzyli wspólnie piramidę żywienia, poznali zasady savoir - vivre-u przy stole, nauczyli się tzw. carvingu tj. rzeźbienia w owocach i warzywach.

W czasie trwania wymiany brali udział też w wycieczkach edukacyjnych, m. in. do Wrocławia, gdzie poznawali kuchnie innych narodów, które miały duży wpływ na kuchnię polską, do Zakopanego, gdzie poznali technikę wyrobu oscypka oraz do Biskupina, a podczas warsztatów „garnek na wynos” uczestnicy wyrabiali naczynie z gliny i poznali historię zastawy stołowej na przestrzeni wieków. W trakcie warsztatów uczestnicy poznali również sztukę aranżacji i dekorowania stołów oraz dekorowania potraw. Podczas warsztatów z „Opolskimi dziouchami” poznano sztukę zdobienia ceramiki wzorem opolskim, a także tworzenia własnych wzorów. Ważnym elementem projektu były warsztaty medialne, podczas których uczestnicy nauczyli się fotografowania potraw, filmowania oraz tworzenia studia i scenografii do filmu, promującego proste i zdrowe przepisy kulinarne.

Elementem zamykającym działania warsztatowe była „Biesiada letnia”, zorganizowana przez uczestników projektu z udziałem osób z lokalnej społeczności. Władze miasta, przedstawiciele różnych instytucji, współorganizatorzy usiedli za jednym stołem, by móc wspólnie omawiać rezultaty projektu. Wspólny biesiadny stół z różnorodnością potraw, rozmaitościami kulinarnymi udowodnił, że kuchnia „łączy ludzi i narody”, a na stołach pokazano jedność w różnorodności. Na biesiadzie uczestnicy zaprezentowali film o gotowaniu stworzony przez nich samych, a także program taneczny- młodzież polska i litewska wspólnie wykonała Poloneza, litewski taniec narodowy oraz belgijkę. Film instruktażowy na płycie wraz z przepisami w trzech językach był również upowszechniany gościom podczas wystawy, podczas której uczestnicy biorący udział w projekcie omówili również sposoby przyrządzenia przez siebie potraw i promowali program, z której był finansowany projekt.

Agata Szpak

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jego autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jego zawartość merytoryczną.

EU flag Erasmus vect POS                             Logo OHP Zarządz KG.BKS.021.48.2019