Ogólne kryteria przyjęcia uczestnika:
1. Do jednostek opiekuńczo-wychowawczych OHP przyjmowana jest młodzież z terenu całego kraju, w zależności od potrzeb indywidualnych kandydatów oraz typu jednostek OHP oferujących określone oferty wsparcia edukacyjnego.
2. Postępowanie rekrutacyjne względem kandydata rozpoczyna się w oparciu o indywidualne zgłoszenie, bądź wniosek lub opinię wydaną przez: pedagoga szkolnego; poradnię psychologiczno-pedagogiczną; rodziców lub opiekunów prawnych; pracowników pomocy społecznej; policję; sąd.
3. Podstawowym warunkiem przyjęcia uczestnika do OHP jest co do zasady:
- ukończone minimum 15 lat życia i nieukończony 18 rok życia;
- młodzież, która nie ukończyła 15. roku życia, może być rekrutowana wyłącznie w przypadkach określonych w art. 191 §21-27 Kodeksu pracy, kiedy prawo dopuszcza wyjątkowo zatrudnianie tych młodych osób w celu przygotowania zawodowego.
- osoby, które w bieżącym roku ukończyły szkołę podstawową i 18. rok życia mogą być rekrutowane do OHP w celu realizacji nauki zawodu.
- trudna sytuacja życiowa spowodowana np.:
- niepowodzeniami szkolnymi, opóźnieniem w nauce, niespełnianiem obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki;
- trudną sytuacją materialną;
- pochodzeniem ze środowisk zagrożonych niedostosowaniem społecznym lub rodziny niepełnej, wielodzietnej, dotkniętej bezrobociem, symptomami przemocy;
- sieroctwem naturalnym lub społecznym.
4. Przyjmowanie młodzieży do jednostek organizacyjnych OHP odbywa się w terminach przyjęć do odpowiednich typów szkół.
Zasady i kryteria rekrutacji:
Ogólne zasady rekrutacji do jednostek opiekuńczo-wychowawczych OHP:
- uczestnictwo młodzieży w Ochotniczych Hufcach Pracy jest dobrowolne
i nieodpłatne; - grupą docelową działań rekrutacyjnych OHP jest młodzież zagrożona marginalizacją lub wykluczeniem społecznym, która z powodu różnego rodzaju uwarunkowań ma ograniczone możliwości na płynne przejście przez system edukacji i wejście na rynek pracy;
- przyjęcia uczestników odbywają się na okres realizacji nauki w szkole lub przygotowania zawodowego w formach pozaszkolnych;
- kandydaci na uczestników OHP mogą ubiegać się o przyjęcie do ośrodka stacjonarnego (zapewniającego zakwaterowanie i całodobową opiekę wychowawczą) lub jednostki niestacjonarnej;
- młodzież przyjmowana jest z terenu całego kraju, w zależności od potrzeb indywidualnych kandydatów oraz oferty jednostek OHP;
- przyjęcie młodzieży może nastąpić na wniosek rodziców/opiekunów prawnych
i rozpoczyna się w oparciu o indywidualne zgłoszenie bądź wniosek lub opinię wydaną przez: pedagoga szkolnego, poradnię psychologiczno-pedagogiczną, pracowników pomocy społecznej, policję, sąd; - rekrutowanej młodzieży oferowane jest wsparcie edukacyjno-wychowawcze jednostek OHP w zakresie kształcenia w formach zgodnych z ustrojem szkolnym określonych przepisami prawa oświatowego;
- w przypadku, gdy u kandydata do OHP stwierdza się potrzebę objęcia
go pogłębionymi oddziaływaniami psychologiczno-pedagogicznymi
i wychowawczymi, każdorazowo winien on być kierowany do stacjonarnych ośrodków szkolenia i wychowania lub centrów kształcenia i wychowania.
Kryteria kwalifikacji uczestników na miejsca stacjonarne (z zakwaterowaniem obowiązują dodatkowo oprócz ww. ogólnych kryteriów):
- W procesie kwalifikacji uczestników do jednostek na miejsca stacjonarne należy przyjąć zasadę, iż pierwszeństwo w przyjęciu do jednostki z zakwaterowaniem mają kandydaci o najtrudniejszej sytuacji materialnej.
- Do jednostek z zakwaterowaniem rekrutowana jest młodzież, która posiada miejsce zamieszkania odległe od jednostki stacjonarnej na tyle, iż w sposób znaczący utrudnia lub całkowicie uniemożliwia codzienny dojazd uczestnika na zajęcia szkolne lub do pracy.
Wymagane dokumenty rekrutacyjne przy przyjęciu uczestnika OHP:
- Kwestionariusz rekrutacyjny kandydata do OHP (stanowi deklarację uczestnictwa w OHP, zawiera informacje o kandydacie).
- Świadectwo szkolne (kopia) ostatnio uzyskane przez kandydata.
- Dokument określający poziom absencji na zajęciach w ubiegłym roku szkolnym – dopuszcza się np. zaświadczenie ze szkoły, wydruk z dziennika elektronicznego.
- Fotografia legitymacyjna (aktualna) - 1 sztuka.
- Zezwolenie dyrektora ośmioletniej szkoły podstawowej, w której obwodzie mieszka kandydat, na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą.
- Opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej (sporządzona na wniosek rodziców/ opiekunów prawnych, zawiera informacje o braku rokowań odnośnie możliwości ukończenia szkoły dla dzieci i młodzieży, dotyczy kandydata uzupełniającego kształcenie ogólne w szkole podstawowej dla dorosłych).
- Zaświadczenie o dochodach w rodzinie (dotyczy kandydatów do jednostek na miejsca z zakwaterowaniem).
- Informacja/opinia dotycząca kandydata z poprzedniej placówki/placówek oświatowych – niewymagana, ale pożądana w celu wzmocnienia diagnozy i przygotowania indywidualnego toku pracy z uczestnikiem.
- Informacja dotycząca konsultacji z doradcą zawodowym poświadczona przez doradcę zawodowego OHP, który przeprowadził rozmowę z kandydatem (załącznik).
- Zaświadczenie lekarskie o przydatności do zawodu (dotyczy uczestników podejmujących przygotowanie zawodowe).
- Indywidualna umowa o pracę (kopia), dostarczana po jej zawarciu.
UWAGA:
Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, dopuszczalne są różne sposoby przyjmowania wymaganej dokumentacji rekrutacyjnej (np. skan, zdjęcie, plik elektroniczny w jednym z popularnych edytorów, wersja papierowa). Jednakże dostarczenie dokumentu zawierającego wymagany podpis potwierdzający zgodę odpowiednich osób na uczestnictwo w OHP winno nastąpić przed objęciem przez OHP opieki edukacyjno-wychowawczej.